Preventivní prohlídka

Nezanedbávejte prevenci...

Na preventivní prohlídku hrazenou zdravotní pojišťovnou máte nárok 1x za dva roky.

Objednejte se, prosím, telefonicky či osobně.

Dle věku se liší rozsah doplňujících vyšetření k preventivní prohlídce.

Součástí preventivní prohlídky jsou tato vyšetření:

ODBĚR KRVE+MOČE: Náběry provádí sestřička v ordinaci denně kromě středy mezi cca 7:00-8.30. Na náběr přijďte dle objednání před plánovaným termínem preventivní prohlídky - abychom mohli rovnou při prohlídce probrat i výsledky a ev. zaměřit se blíže na nějaký problém.

Pro správnou přípravu před náběrem je nezbytné minimálně od půlnoci NIC nejíst, ráno se určitě napijte, ale pouze čisté vody. Večer před náběrem si dejte večeři jen lehkou. Nepijte alkohol alespoň 2 dny před náběrem (po větším alkoholovém excesu odložte náběr alespoň o týden). Moč - po důkladném omytí zevního genitálu odeberte střední proud ranní moče do vydané zkumavky.

Pokud jste si vědomi, že jste přípravu nedodrželi, náběr prosím odložte!! Nikdo se na vás nebude zlobit 🙂 Jinak by se v laboratorních výsledcích mohly ukázat hodnoty, které mohou znamenat i nemoc (např. cukrovku, "vysoký cholesterol", jaterní onemocnění, atd.) a zbytečně bychom doplňovali kontrolní náběr, ev. bych vás posílala další vyšetření., případně zbytečně zahajovala terapii. Nedodržením správné přípravy zatěžujete sebe, nás i zdravotnictví.

EKG: od 40-ti let věku. Natáčíme rovnou v ordinaci.

TEST NA SKRYTÉ (OKULTNÍ) KRVÁCENÍ DO STOLICE: týká se mužů i žen od 50 do 55-ti let věku každoročně, od 55-ti let věku každé 2 roky. Slouží k vyhledávání zatím bezpříznakových forem rakoviny tlustého střeva. Pozitivní výsledek tohoto testu neznamená automaticky, že trpíte nádorovým onemocněním střeva! Krev může být ve stolici přítomna při krvácejících hemoroidech, polypech, při užívání Anopyrinu, při zánětu či podráždění střev apod. To ovšem jiným způsobem než endoskopickým vyšetřením střeva poznat nelze. Proto v případě pozitivního výsledku tohoto testu vás musím odeslat na kolonoskopii.

Pokud jste již v minulosti kolonoskopické vyšetření absolvovali, obvykle pak již test neprovádíte (test by byl zbytečný), ale jste sledováni kolonoskopicky a to v intervalech, které určí gastroenterolog.

Od 55-ti let věku se také můžete rozhodnout pro tzv. primární screeningovou kolonoskopii, to znamená, že místo testu absolvujete rovnou kolonoskopické vyšetření. Pokud je střevo bez nálezu, následujících 10 let nemusíte podstupovat další vyšetření, pouze pokud byste měli potíže.

Test vám vydá sestřička. Provedený test přineste prosím kterýkoli den během ordinační doby. Nebo provedený test přineste s sebou na preventivní prohlídku.

Věnujte prosím pozornost přiloženému návodu k testu.

Omezte falešně pozitivní výsledky: Při krvácejících hemoroidech nebo přítomnosti krve v moči test neprovádějte, stejně tak v průběhu menstruace. Před odběrem vzorku není nutné žádné dietní opatření.

PREVENTIVNÍ MAMOGRAFIE: týká se žen od 45-ti let věku, každé 2 roky. Žádanku můžete dostat buď ode mne nebo od gynekologa.

PSA (prostatický specifický antigen) - nabíráme u mužů nad 50 let. Zvýšená hodnota PSA může znamenat problém s prostatou a proto vás v tomto případě musím odeslat k dovyšetření urologem. Pokud se již s prostatou léčíte, hladinu PSA nenabíráme - máte ji sledovanou u urologa.